قوانین و مقررات

1- مقدمه

1-1-  استفاده و بهره‌برداری از پلتفرم پویاگرام (https://backup.pooyagram.com/) و سرویس‌ها ، ابزارها ، اپلیکیشن‌ها ، و سایر وب‌سایت‌ها و دامنه‌ها و نشان‌های تجاری وابسته به آن ، که از این پس در این سند (( پویاگرام ))  نامیده می‌شود ، برای تمام افرادی که به موجب قوانین جمهوری اسلامی ایران ، اهلیت قانونی خرید و فروش و نیز بهره‌برداری و مشارکت در فضای مجازی را دارند ، که در این سند «کاربر / کاربران» خوانده می‌شود ، به شرط رعایت قوانین و شرایط این سند و سایر اسناد ارجاع یا اشاره شده ، آزاد خواهد بود. همچنین منظور از (( محصول )) در این سند ، همه کالاها و خدمات فیزیکی (عینی و ملموس) و غیرفیزیکی است که کاربر در جایگاه فروشگاه دار برای فروش یا اهدا عرضه می‌کند.

1-2- فروشگاه دار در (( پویاگرام ))  کاربری است که درخواست ثبت فروشگاه را ثبت کرده و این امکان را دارد که با استفاده از امکانات (( پویاگرام ))  محصولات خود را به فروش برساند . کاربری که در (( پویاگرام ))  ثبت نام و ایجاد فروشگاه کند و فقط به صرف ثبت نام مبنی بر قبول قوانین (( پویاگرام ))  است .

1-3- (( پویاگرام )) ممکن است در هر زمانی نسبت به ، بروزرسانی این سند اقدام کند. در صورتی که به تشخیص   (( پویاگرام )) این تغییرات عمده و جدی باشد ، از طریق ایمیل یا انتشار در بسترهای (( پویاگرام )) ، به اطلاع شما (کاربر) خواهد رسید. شما می‌توانید با مطالعه این تغییرات نسبت به تدوام همکاری و استفاده از خدمات (( پویاگرام )) ، تصمیم‌گیری کنید. مستحضر باشید که ادامه استفاده از خدمات (( پویاگرام )) به معنای پذیرش این تغییرات است و ادعای جهل و عدم آگاهی نسبت به آن در هر حال مورد قبول نخواهد بود.

2- پذیرش شرایط استفاده

2-1- این سند و سایر سندهایی که در این متن به آن‌ها ارجاع داده می‌شود، مجموعاً جزو شرایط استفاده و بهره‌برداری از (( پویاگرام )) است.

2-2- شرایط استفاده از (( پویاگرام )) ، جزو قراردادهای قانونی الزام‌آور فی‌مابین کاربر (شما) و (( پویاگرام )) است.

2-3- این سند ، حقوق و مسئولیت‌های کاربران را به هنگام بهره‌برداری و استفاده از (( پویاگرام ))  بیان می‌کند. لذا مستلزم است که دقیق خوانده و رعایت شود. با استفاده از یکی یا تمامی سرویس‌های (( پویاگرام )) (حتی صرف بازدید و جست‌وجو در وب‌سایت) ، شما اطلاع و موافقت خود را با شرایط استفاده و بهره‌برداری از (( پویاگرام ))  اعلام کرده‌اید و در صورتی که با این شرایط موافقت ندارید ، نباید از خدمات (( پویاگرام )) استفاده کنید.

2-4- (( پویاگرام )) بازاری است اجتماعی که کاربران آن به صورت آنلاین و آفلاین به هم مرتبط می‌شوند و علاوه بر داد و ستد به توسعه محتوا و شبکه خود نیز می‌پردازند. از این رو ، (( پویاگرام )) چندین سند متفاوت شرایط استفاده خواهد داشت که ناظر به کارکردها و بهره‌برداری‌های مختلف از خدمات (( پویاگرام )) است.  در این سند ، برخی از این شرایط عمومی و اختصاصی آمده است اما برای هر گونه بهره‌برداری از مجموعه خدمات (( پویاگرام )) ، باید سایر اسناد مربوط به آن را (حتی اگر در این سند به آن اشاره یا ارجاع نشده است) نیز مطالعه کنید و با پذیرش شرایط آن ، در (( پویاگرام )) فعالیت کنید ؛ زیرا مفاد آن اسناد نیز جزو قوانین و شرایط استفاده از (( پویاگرام )) است.

3- حساب کاربری در (پویاگرام)

3-1- شما (کاربر) برای استفاده از خدمات مختلف (( پویاگرام )) ، به ایجاد حساب کاربری نیاز دارید و با تاسیس حساب کاربری می‌پذیرید که این قرارداد را به طور کامل مطالعه کرده‌اید و شرایط و قوانین آن را پذیرفته‌اید.

3-2- مطابق قوانین و مقررات ایران ، برای خرید و فروش و استفاده از سرویس‌های تجاری ، دارا بودن حداقل سن قانونی لازم است. فلذا شما (کاربر) می‌بایست 18 (هجده) ‌سال تمام یا بیشتر سن داشته باشید و در غیر این صورت تنها با مجوز و نظارت قانونی والدین قانونی یا سرپرست قانونی خود می‌توانید از خدمات (( پویاگرام )) مانند خرید و فروش محصولات خود استفاده کنید.

3-3- برای حساب کاربری لازم است یک شماره همراه معتبر و متعلق به خودتان ارائه کنید. در غیر این صورت ، شما (کاربر) در برابر مالک شماره همراه تماماً و کاملاً مسئول خواهید بود. همچنین با هر شماره همراه فقط یک حساب کاربری می‌توان ایجاد کرد.

3-4- نام کاربری و در صورت تمایل شما ( کاربر ) تمام اطلاعات مربوط به فروشگاه  شما در بستر حقیقی بازار ، به صورت عمومی نمایش داده می‌شود و به تمامی فعالیت‌های شما (کاربر) در (( پویاگرام )) پیوند می‌خورد؛ بنابراین نام کاربری مناسبی برای خود انتخاب کنید. انتخاب نام‌های غیر اخلاقی (توهین‌آمیز، مبتذل، رکیک و زننده)، نام‌ها و نشان‌هایی که جزو مالکیت معنوی دیگران به شمار می‌آیند یا به برندهای ثبت شده متعلق است (مگر با ارائه مدارک و مجوزهای مستند) ، جزو مصادیق نقض شرایط استفاده از (( پویاگرام )) است. حسب مورد و بنا به تصمیم (( پویاگرام )) ممکن است منجر به تعلیق یا مسدود شدن یا حذف کامل حساب کاربری شما (کاربر) در (( پویاگرام )) گردد.

3-5- شما (کاربر) به‌تنهایی و به صورت مستقل مسئول تمامی فعالیت‌هایی هستید که توسط حساب کاربری شما انجام می‌شود. اگر شما استفاده از حساب کاربری خود را در اختیار دیگری گذاشتید یا به صورت اشتراکی از آن بهره‌برداری کردید ، تمام مسئولیت و عواقب آن به عهده شخصی است که اطلاعات صورت‌حساب و پرداخت‌ها به نام اوست.

3-6- اگر شما (کاربر) به عنوان یک واحد تجاری (شخصیت حقوقی) برای ثبت و تاسیس حساب کاربری در (( پویاگرام )) اقدام می‌کنید ، به صورت شخصی اقرار و ضمانت کرده‌اید که به عنوان نماینده آن واحد تجاری (شخصیت حقوقی) اختیار و قدرت موافقت و تبعیت از قوانین و شرایط استفاده از (( پویاگرام )) را به عهده دارید. همچنین قید می‌شود که واگذاری حساب‌ کاربری به غیر ، در (( پویاگرام )) تعریف نشده است.

3-7- مسئولیت حفاظت از اطلاعات و امنیت حساب کاربری ، مانند نام کاربری و رمز عبور ، با شما (کاربر) است. لذا در حفظ و ارتقاء امنیت رمز عبور خود مراقبت‌های لازم را داشته باشید و در صورت سرقت یا مفقود شدن اطلاعات کاربری در اسرع وقت به (( پویاگرام )) اطلاع دهید. همان طور که در بالا ذکر شد مسئولیت همه فعالیت‌های انجام شده از حساب کاربری به عهده کاربر (شما) است.

3-8- ایجاد حساب کاربری در (( پویاگرام )) و همچنین مفاد شرایط استفاده و بهره‌برداری از (( پویاگرام )) ، هیچ نوع تعهد ، توافق و قراردادی نظیر ایجاد یک شعبه ، مشارکت ، سرمایه‌گذاری مشترک ، قرارداد استخدام یا پیمانکاری ، حق فنی و یا نظایر آن را مابین شما (کاربر) و (( پویاگرام ))  ایجاد نخواهد کرد.

3-9- ممکن است (( پویاگرام )) در شرایطی ، از کاربر درخواست ارائه مدارک ، اطلاعات تکمیلی و احراز هویت کند. در این صورت ، کاربر (شما) متعهد خواهد بود مدارک و اطلاعات درخواستی را طبق زمان اعلام‌شده از سوی (( پویاگرام )) ارائه کند. در غیر این صورت ، (( پویاگرام )) می‌تواند حساب کاربری را مسدود کند و به کاربر هیچ خدماتی ارائه نکند.

4- سیاست حفظ حریم خصوصی

4-1- حفظ اطلاعات خصوصی کاربران ، جزو موارد مهم (( پویاگرام )) است . شما با استفاده از (( پویاگرام )) رضایت خود را جهت استفاده و دسترسی به اطلاعات خود ، به ‌‌شیوه‌ای که در این سند بیان می‌شود و همچنین برای بهبود تجربه‌های کاربری و تسهیل روابط تجاری فی‌مابین کاربران ، اعلام می‌کنید.  این سیاست صرفاً بر موارد استفاده و بهره‌برداری از (( پویاگرام )) ، صدق می‌کند و (( پویاگرام ))  هیچ مسئولیتی در قبال محتوا یا سیاست‌های حفظ حریم شخصی سایت‌ها ، اپلیکیشن‌ها یا سایر خدمات هیچ یک از اعضای خود ، شرکا و همکاران تجاری ، اشخاص ثالث بهره‌بردار از خدمات (( پویاگرام )) ندارد.

4-2- بسته به خدمات و سرویسی که شما (کاربر) انتخاب خواهید کرد ، (( پویاگرام )) اطلاعاتی را از شما دریافت و ذخیره می‌کند؛ اطلاعاتی نظیر نام کاربری ، نام و نام‌خانوادگی ، کد ملی ، شماره همراه ، ایمیل ،‌ لینک های ارتباطی ، نشانی پستی و تلفن محل سکونت و کسب‌وکار ، اطلاعات حساب بانکی.. . فقط فروشگاه دار میتواند از طریق پروفایل خودش ، نمایش دادن و یا ندادن هر کدام از این اطلاعات را تنظیم کند .

4-3- ممکن است (( پویاگرام )) جهت اطمینان بیشتر نسبت به رعایت مفاد شرایط و ضوابط استفاده از (( پویاگرام )) و دریافت اطلاعات بیشتر از برخی صاحبان فروشگاه در بازار پیرامون وضعیت کسب‌وکار یا کالاهای عرضه‌شده ، و نیز برای احراز صحت برخی موارد ادعاشده یا خدمات ویژه ، از شما (کاربر) درخواست کند تا برگ تکمیل تقاضای آن کالا یا خدمت را تکمیل کنید.

4-4-  همچنین به دلیل رعایت مسائل امنیتی ، صحت‌سنجی ، پیگیری برخی موارد خاص ، پیگیری‌های حقوقی ، افزایش بهره‌وری و دقت در فرآیندهای کاری (( پویاگرام )) ، ممکن است اطلاعات دریافتی از شما (کاربر) ، توسط کارکنان مختلف (( پویاگرام )) یا گروه‌های مشاور ، در زمان‌بندی‌های مختلف رویت و بررسی گردد.

4-5- فعالیت‌های شما (کاربر) در بازار (( پویاگرام )) با نام کاربری‌تان پیوند دارد و بر اساس نسخه فعلی یا آتی بازار (( پویاگرام )) ، تمام یا بخشی از اطلاعات کاربری و فعالیت‌های شما (کاربر) به صورت پیش‌فرض در پلتفرم اصلی (( پویاگرام )) و نیز اپلیکیشن‌ها و سایر ابزارها و صفحات وابسته به آن ، برای عموم مخاطبان بازار (( پویاگرام )) قابل‌مشاهده است و نیز در فضای مجازی و اینترنت (مانند نتایج موتورهای جستجوگر ایرانی و خارجی و شبکه‌های اجتماعی وابسته به اینترنت) ، در دسترس دیگران برای جستجوی شما در این فضاها قرار دارد. البته کاربران (( پویاگرام )) با امکانات کنونی یا بعدی حساب کاربری ، می‌توانند تنظیماتی را برای اطلاعات پایه و اشتراک‌گذاری انجام دهند. از جمله اطلاعات کاربری و فعالیت‌های شما (کاربر) در (( پویاگرام )) از این قرار است: نام و عکس‌تان؛ تاریخ پیوستن و حضورهای مختلفتان در (( پویاگرام )) ؛ محصولاتی که خرید کرده‌اید یا درباره آن‌ها نظر و امتیاز داده‌اید؛ نظرهایی که شما در صفحات مختلف ارائه کرده‌اید (مانند مطالب وبلاگ)؛ دنبال‌کنندگان شما و دنبال‌شوندگان توسط شما؛ صفحه فروشگاه و صفحات محصولاتی که برای فروش یا اهدا (مجانی) عرضه کرده‌اید و محصولاتی که فروش رفته است و تعداد آنها؛ نظرها و امتیازهای خریداران و مخاطبان (( پویاگرام )) در صفحه فروشگاه یا محصولات فروشگاه ‌دار و دسته‌بندی‌ها و رتبه‌بندی‌های انجام گرفته از سوی (( پویاگرام )) .

4-6-  ممکن است شما از طریق یک سیستم و اپلیکیش واسط و بیرون از (( پویاگرام )) ، به (( پویاگرام )) متصل شوید که در این صورت ، درخواست دریافت اطلاعات از شما (کاربر) ، تابع قوانین و شرایط ذکر شده خواهد بود.

4-7- (( پویاگرام ))  می‌تواند از پیشنهادهای ارائه‌شده توسط شما (کاربر) در راه‌های ارتباطی خویش با مخاطبان ، برای ارتقای خدمات خود به کاربران و مخاطبان استفاده کند.

4-8-  (( پویاگرام ))  جهت برقراری ارتباط با شما (کاربر) ، از کلیه روش‌های در دسترس مانند شماره تماس (برقراری تماس یا ارسال پیامک) ، ایمیل ، ارسال نوتیفیکیشن در اپلیکیشن و پیام در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان و سایر کانال‌های ارتباطی استفاده خواهد کرد.

4-9- (( پویاگرام ))  اطلاعات شما را به شخص ثالث ، بدون دریافت رضایت شما ، یا در مواردی که در این سند قید شده است ، به فروش نخواهد رساند.

4-10-  (( پویاگرام )) اطلاعات کاربران خود را در صورت درخواست رسمی مراجع ذی‌صلاح قضایی و انتظامی در اختیار آن مراجع قرار خواهد داد و تابع قوانین جمهوری اسلامی عمل خواهد کرد.

4-11-  (( پویاگرام ))  ممکن است مطالب و تجربه خرید شما را در راستای رعایت قوانین (( پویاگرام ))  و قوانین کشور عزیزمان ویرایش یا حذف کند .

4-12-  راه ارتباطی (( پویاگرام ))  با مشتریان فقط از طریق تماس از شماره 02537714717 می باشد .

5- محتوای کاربر (شما)

5-1-  آنچه شما (کاربر) به هر طریقی از قبیل عکس ، نام کاربری و پروفایل ، درج کامنت و نظر ، نام فروشگاه ، محتوای محصول و تولیدکننده و نظایر آن و به طور کلی هر آنچه شما حین استفاده از خدمات (( پویاگرام )) در پلتفرم‌های (( پویاگرام )) درج و منتشر می‌کنید ، صرفاً محتوای شما بوده و (( پویاگرام )) به هیچ عنوان مخاطب ادعایی پیرامون آن نخواهد بود و نسبت به آن هیچ مسئولیتی نخواهد داشت.

5-2- مسئولیت فردی و انحصاری هر آنچه از سوی شما (کاربر) در بسترهای تهیه‌ شده توسط (( پویاگرام )) درج و منتشر می‌گردد به عهده شما (کاربر) خواهد بود و (( پویاگرام )) نسبت به هر گونه خسارت یا ادعای احتمالی هیچ مسئولیتی نخواهد داشت. مسئولیت پاسخگویی نسبت به مواردی که درج محتوای توسط شما (کاربر) ، به هر طریق منجر به نقض حقوق اشخاص ثالث گردیده است ، به عهده شما (کاربر) خواهد بود.

5-3-  شما (کاربر) با درج محتوا در هر بخش از بسترهای (( پویاگرام )) ، مجوز بهره‌برداری از آن محتوا را به (( پویاگرام )) اعطا می‌کنید. (( پویاگرام )) ضمن حفظ حقوق شما (کاربر) ، مجاز خواهد بود ، در راستای توسعه طرح اکوسیستم ، مطابق این مجوز از محتوای شما (کاربر) استفاده کند؛ مانند انتشار و بازنشر محتوای شما در بخش‌های مختلف (( پویاگرام )) و کانال‌های گوناگون آن (نظیر سوشال‌ها) ، برای طرف‌های همکار در حوزه مارکتینگ.

5-4-  شما (کاربر) با درج محتوا ، به (( پویاگرام )) یک حق انحصاری ، قابل‌واگذاری به غیر ، همه‌جانبه ، غیر قابل‌استرداد ، جهت عرضه ، ویرایش ، تغییر ، نشر ، بازنشر و بازتولید ، جهت توسعه و ارتقای کاربری شما (کاربر) یا برند (( پویاگرام )) و نیز به طور کلی برای استفاده در هر قالب وابسته به پلتفرم‌ (( پویاگرام )) ، نظیر سایت و اپلیکیشن ، یا هر بستری نظیر مطبوعات و سایت‌های دیگر ، اعطا می‌کنید. دادن این مجوز به (( پویاگرام )) ، می‌تواند به توسعه برند شما (کاربر / فروشگاه دار)، تجاری شدن محصولات و بهتر دیده شدن آن توسط مخاطبان کمک شایان توجهی کند.

5-5-  مسئولیت هر گونه خسارات ناشی احتمالی که به دلیل عدم رعایت قوانین توسط فروشگاه دار یا کاربر باشد به عهده کاربر یا فروشگاه دار است و حق هیچ گونه اعتراضی نمی باشد .

5-6-  درج هر گونه محتوایی (حتی نام کاربری ، فروشگاه و محصول) که به نوعی ناقض قوانین موضوعه ، احکام اسلامی ، اخلاق حسنه و نظم عمومی کشور باشند ، ممنوع خواهد بود. شما (کاربر) متعهد خواهید بود از درج هر گونه محتوای غیرقانونی ، غیراخلاقی ، تهدیدآمیز ، ناقض حقوق دیگران ، حاوی عبارات ناپسند و گمراه‌کننده برای مخاطب خودداری کنید. (( پویاگرام )) محتواهایی را که به تشخیص خود مصداق هر یک از موارد فوق و یا به نوعی مغایر با اصول و قواعد (( پویاگرام )) بداند ، می‌تواند بدون اطلاع قبلی حذف کند و از این جهت هیچ ادعایی علیه (( پویاگرام )) مسموع نخواهد بود.

5-7- هر محتوایی که هر شخص (کاربر) در (( پویاگرام )) منتشر می‌کند ، مستقیماً مرتبط با شخص وی است و (( پویاگرام )) هیچ گونه مسئولیتی از جهت صحت ، قانونی بودن و تطابق محتواهای منتشرشده با قواعد کپی‌ رایت نخواهد داشت.

6- مالکیت و مصونیت (( پویاگرام ))

6-1-  مطابق این سند ، (( پویاگرام )) یک مجوز قابل‌فسخ و استرداد ، غیر انحصاری و مشروط به شرایط این سند و سایر اسناد استفاده از (( پویاگرام )) ، به شما (کاربر) اعطا می‌کند.

6-2-  مطابق این سند ، شما (کاربر) اعلام می‌کنید از هر گونه استفاده از خدمات (( پویاگرام )) که منجر به نقض قوانین جمهوری اسلامی ایران یا احکام اسلامی یا خلاف عرف جامعه می‌شود ، خودداری خواهید کرد. به طور مثال ، شما (کاربر) متعهد خواهید بود ، هرگونه مجوزی که برای عرضه محصولات نیاز است ، اخذ و بر اساس آن محصولات را در فروشگاه متعلق به خودتان (کاربر) عرضه کنید. عواقب عدم اخذ این مجوزها و ورود هرگونه خسارت به اشخاص ثالث ، مستقیماً و منحصراً به عهده شما خواهد بود.

6-3-  در صورتی که (( پویاگرام )) به جهت اقدامی که شما (کاربر) انجام داده‌اید تحت پیگرد قانونی قرار گرفت ، شما متعهد به دفاع و مصون ساختن (( پویاگرام )) از این گونه ادعاها خواهید بود. این بدان معناست که شما (کاربر) در این موارد از (( پویاگرام )) (شامل کلیه کارمندان و اشخاص تحت همکاری وی) دفاع خواهید نمود و (( پویاگرام )) را نسبت به تمام هزینه‌هایی که ممکن است در این جریان (اعم از هزینه‌های دادرسی ، جذب وکلای مدافع و محکومیت‌های مالی) به (( پویاگرام )) تحمیل شود ، مصون نگاه خواهید داشت.

6-4-  ممکن است در جریان استفاده از خدمات (( پویاگرام )) ، با اشخاص دیگر حاضر در بازار به صورت آنلاین تعامل داشته باشید. مستحضر باشید ، (( پویاگرام )) نظارتی بر این گونه مسائل ندارد و مسئولیت هر آنچه ممکن است در اثر این تعاملات روی دهد با خود اشخاص خواهد بود.

6-5- مطابق این سند و شرایط خرید و فروش در (( پویاگرام )) ، شما (کاربر)، (( پویاگرام )) را نسبت به اثرات سویی که ممکن است در اثر خرید و مصرف محصولات خریداری‌شده به شما وارد گردد ، مبرّی از مسئولیت خواهید کرد و فروشگاه ‌دار ضامن جبران خسارت است.

6-6-  شرایط این سند و مصونیت (( پویاگرام )) ، مانع پیگیری قانونی توسط (( پویاگرام )) یا کاربران در مراجع ذی‌صلاح در جمهوری اسلامی نیست.

6-7-  (( پویاگرام ))  تلاش می‌کند خدمات خود را برای همه دستگاه‌ها و گوشی‌ها و شبکه‌های مرتبط با اینترنت ارائه کند اما نسبت به آن هیچ تضمینی نمی‌دهد.

7- استفاده از خدمات (( پویاگرام )) (خرید و فروش)

7-1-  افراد ، مطابق شرایط این سند و با تاسیس حساب کاربری می‌توانند در (( پویاگرام )) فروشگاه بسازند و محصولاتشان را عرضه کنند و بفروشند یا محصول موردنظرشان را سفارش دهند و خرید کنند. در فرایند خرید و فروش در (( پویاگرام )) ، علاوه بر حاکم بودن شرایط عمومی حساب کاربری ، حریم خصوصی و محتوای کاربر (شما)، قواعد خاص دیگری نیز جزو شرایط استفاده از (( پویاگرام )) برای طرفین معامله (فروشگاه دار و خریدار) است که در ادامه آمده است.

7-2-  الف. ایجاد فروشگاه و سهم طرفین

7-3- راه‌اندازی فروشگاه و در اختیار گرفتن فضایی برای عرضه محصولات و خدمات در (( پویاگرام )) ، رایگان و بدون پرداخت هر گونه هزینه‌ای است اما در ازای معاملاتی که به صورت آنلاین و از طریق درگاه پرداخت (( پویاگرام )) صورت می‌گیرد ، بسته به نوع محصول ، میزان فروش و عوامل موثر نظیر آن ، پس از کسر کسورات قانونی (مانند مالیات) ،‌ درصد مشخصی به (( پویاگرام ))  تعلق می‌گیرد و امکان استرداد آن به فروشگاه ‌دار (کاربر) وجود ندارد.

7-4- آخرین درصد و سهم مصوب (( پویاگرام )) ، برای هر فاکتور یک درصد است. همچنین تغییر در این درصد و مبنای محاسبه نیز از طریق رسانه‌ها و راه‌های ارتباطی (( پویاگرام )) اطلاع‌رسانی می‌گردد.

7-5-  مبلغ خالص سهم عرضه‌کننده از درآمد حاصل از فروش محصولات عرضه و فروخته‌شده از طریق فروشگاه اختصاص داده‌شده به عرضه‌کننده ، در صورت رضایت مشتری و پس از کسر کسور قانونی ، طبق زمان‌بندی (( پویاگرام )) برای تسویه مالی دادوستدها ،‌ به حساب بانکی (از طریق شماره بانکی شبا) که مالکیت کامل آن متعلق به فروشگاه ‌دار است ، پرداخت می‌شود.

7-6-  رویکرد اساسی (( پویاگرام )) ، کسب رضایت کامل و صد درصدی مشتری نسبت به محصول است ، لذا در صورتی که (( پویاگرام )) تشخیص دهد ، عدم رضایت مشتری به جهت تقصیر یا کوتاهی و سهل‌انگاری عرضه‌کننده بوده است ، طبق قوانین بازگرداندن محصول عمل می‌شود.

7-7-  ب. اداره فروشگاه و بهره‌برداری از آن

7-8-  راه‌اندازی و مدیریت فروشگاه پس از فعال‌سازی آن توسط (( پویاگرام )) ، به طور کامل به عهده فروشگاه ‌دار (کاربر) خواهد بود. فلذا کلیه مسائل مربوط به آن از قبیل تولید و بارگذاری محتوا و اطلاعات محصولات، قیمت‌گذاری و تنظیم هزینه ارسال آن‌ها به عهده فروشگاه دار (کاربر) خواهد بود(( پویاگرام )) مطابق مقررات و شرایطی که بخش مهمی از آن در این سند منتشر شده و به اطلاع کلیه کاربران (اعم از خریداران و فروشگاه ‌داران) رسیده است صرفاً گرداننده این بازار و ناظر بر پلتفرم و خدمات آن خواهد بود.

7-9-  بنای اولیه (( پویاگرام )) تسهیل و تسریع در فروشگاه ‌دار شدن شما و تدوام این امر است؛ اما ممکن است (( پویاگرام )) در شرایطی و بنا به هر دلیل متعارفی ، از فروشگاه ‌دار (کاربر) ‌درخواست ارائه مدارک و اطلاعات تکمیلی درباره محصول عرضه‌شده کند. در این صورت ، فروشگاه دار متعهد خواهد بود مدارک و اطلاعات درخواستی را طی فرصت اعلام‌شده از سوی (( پویاگرام )) ارائه کند. در غیر این صورت، (( پویاگرام )) می‌تواند حساب کاربری فروشگاه دار را به حالت تعلیق درآورد یا مسدود کند یا حساب کاربری و فروشگاه ‌داری کاربر را حذف کند یا از فروش محصول یا محصولاتی جلوگیری کند و فروشگاه دار از این جهت هیچ گونه ادعایی نخواهد داشت.

7-10-  نام‌گذاری فروشگاه و محصولات و نیز معرفی و توضیحات مربوط به آن‌ها ، مشمول شرایط مندرج در «محتوای کاربر» است. از‌این‌رو ، به کار بردن هرگونه عبارت یا جمله‌ای در نام‌گذاری فروشگاه یا محصول و همچنین توضیحات و ویژگی‌هایی که برای فروشگاه و محصولات خود می‌نویسید ، در صورتی که صرفاً ادعا بوده و ادله اثبات‌کننده برای آن نداشته باشید ، ممنوع است و هرگونه ادعایی از سوی اشخاص ثالث به عنوان سرقت یا نقض مالکیت فکری و معنوی ، برعهده فروشگاه ‌دار (کاربر) است و در صورت اقدام از سوی کاربر، (( پویاگرام )) می‌تواند طبق شرایط پایان همکاری و فسخ عمل کند.

7-11-  عرضه ، تبلیغ و فروش محصولات غیرقانونی و غیرمجاز در فروشگاه ممنوع است. همچنین عرضه ، تبلیغ و فروش هر محصولی که به اخذ مجوز خاصی نیاز دارد ، بدون گرفتن مجوز‌های لازم ممنوع است و در صورت تخلف فروشگاه ‌دار (کاربر) و منجر شدن به آسیب یا شکایت اشخاص ، فروشگاه دار ضامن جبران خسارت و (( پویاگرام )) مبرّی از مسئولیت است.

7-12-  عرضه و فروش محصولات تحت عنوان «دارو» و ادعای درمان و سلامت ، بدون مجوز سازمان غذا و دارو جرم است و (( پویاگرام )) به محض تشخیص و شناسایی این موارد ، از نمایش و فروش این محصولات جلوگیری خواهد کرد و نیز می‌تواند حساب کاربری فروشگاه دار (کاربر) را مسدود یا فروشگاه را تعطیل کند و فروشگاه دار از این جهت هیچ گونه ادعایی نخواهد داشت.

7-13-  به طور کلی ، همه مسئولیت و تبعات ادعای هرگونه خواص برای محصولات ، بدون امکان اثبات و ارائه ادله اثبات‌کننده ، بر عهده فروشگاه ‌دار (کاربر) است؛ مانند اصطلاح «ارگانیک» در محصولات کشاورزی یا ادعاهایی نظیر شفابخش ، تضمینی و معجزه‌آسا در محصولات خوراکی.

7-14-  استفاده از عناوین نیازمند مجوز از وزارتخانه‌ها یا سازمان‌های دولتی و مراکز علمی و حوزوی ، اسامی متعلق به برندهای ثبت‌شده ،‌ اسامی مقدس (مانند نام‌ها و القاب چهارده معصوم و امام‌زادگان مشهور) ، نام‌های کامل یا اختصاری متعلق به دولت ، اسامی آثار ملی و تاریخی ، اسامی دانشمندان ، هنرمندان و افراد مشهور معاصر ، بدون گرفتن مجوزهای لازم ممنوع است و در صورت تخلف فروشگاه ‌دار (کاربر) و منجر شدن به شکایت اشخاص حقیقی و حقوقی ، تمام مسئولیت و عواقب آن با فروشگاه ‌دار است.

7-15-  همه مسئولیت مغایرت محصول ارسال‌شده برای خریداران ، با شرح محصول ، ویژگی‌ها ، وزن آن ، تعهد به زمان آماده‌سازی ارسال محصول ، و ضمانت و پشتیبانی پس از فروش ، برعهده فروشگاه دار (کاربر) است و در صورت تخلف فروشگاه دار (کاربر) ، (( پویاگرام )) حق تذکر ، تعیین جریمه و غیرفعال کردن حساب کاری و فروشگاه را دارد.

7-16-  اگر فروشگاه داری برای یک ماه ، چه از طریق سایت یا اپلیکیشن ، هیچ ورودی به کاربری یا فروشگاه خود نداشته باشند ، (( پویاگرام ))  می‌تواند حساب کاربری و فروشگاه کاربر را مسدود و تعطیل کند.

7-17-  نظر به تکلیف قانونی صاحبان کسب‌وکارها مبنی بر اعلام مالیات‌های تکلیفی خود به اداره مالیات حوزه مالیاتی مربوطه ، هر یک از کاربران (اعم از مشتریان و فروشگاه ‌داران) موظف‌اند ، نسبت به انجام تکالیف قانونی خود پیرامون این مسئله در مواعد مقرر اقدام کنند. بدیهی است ارائه گزارش‌های مالیاتی (( پویاگرام )) به اداره مالیات ، ارتباطی به کاربران و بویژه صاحبان فروشگاه ندارد و به هیچ عنوان نافی تکالیف قانونی آن‌ها نخواهد بود.

8- تسویه‌حساب با فروشگاه ‌داران

8-1- برای آغاز تسویه‌حساب فروشگاه دار (کاربر) ،‌ چهار شرط ارسال محصول ،‌ ثبت شماره مرسوله پستی یا اعلام وضعیت نوع ارسال غیرپستی ، دریافت محصول توسط مشتری و اعلام رضایت او ، و ثبت حساب بانکی شبا که مالکیت کامل آن متعلق به فروشگاه ‌دار است ،‌ ضرورت دارد؛ بنابراین تا همه شرایط تسویه‌حساب وجود نداشته باشد ، فرآیند تسویه‌حساب با فروشگاه دار به جریان نخواهد افتاد حتی اگر سفارش توسط فروشگاه دار ارسال شده و به دست مشتری هم رسیده باشد.

8-2-  از هر تراکنش موفق ،‌ طبق توافق زمان ایجاد فروشگاه ، کارمزد (( پویاگرام )) کسر می‌شود و مابقی طبق زمان‌بندی (( پویاگرام )) برای تسویه مالی دادوستدها ،‌ به حساب بانکی (شبا) فروشگاه ‌دار واریز می‌گردد. همچنین (( پویاگرام ))  هزینه ارسال محصولات و رساندن آن به دست مشتری را از خریدار دریافت و طبق شرایط تسویه حساب ، به حساب فروشگاه دار پرداخت می‌کند.

8-3- لازم به ذکر است که تسویه‌حساب در اسفند و فروردین هر سال ، به دلیل تعطیلات رسمی و ترافیک نقل و انتقال بانکی و حسابداری پایان سال (( پویاگرام )) ، با کمی تغییر انجام خواهد شد و به طور معمول آخرین تسویه هر سال در آخرین هفته کاری اسفندماه و اولین تسویه در سال جدید کاری در نیمه دوم فروردین ماه انجام خواهد شد.

8-4-  ریز جزئیات تمام تراکنش‌های فروشگاه داران در (( پویاگرام )) موجود است و (( پویاگرام )) بر همین مبنا واریز را برای فروشگاه ‌دار انجام می‌دهد(( پویاگرام )) بسترهای لازم را برای مشاهده مبلغ تسویه‌نشده و ریز جزئیات توسط فروشگاه ‌دار فراهم می‌کند.

8-5-  هزینه کوپن‌های تخفیفی ، اگر فروشگاه ‌دار کوپن را ایجاد کرده است، همه هزینه کوپن به عهده اوست.

9- خرید از (( پویاگرام ))

9-1-  هیچ یک از محصولاتی که در مجموعه بسترهای فراهم‌شده در (( پویاگرام )) به فروش می‌رسد توسط (( پویاگرام )) تولید ، انبارداری و بررسی کیفی نمی‌شود ، بلکه همه این کالاها مستقیماً و منفرداً توسط خود فروشگاه داران ، تولید یا عرضه می‌شوند. فلذا (( پویاگرام )) علی‌رغم تلاش روزافزون جهت پالایش محصولات عرضه‌شده از جهات مختلف و ایجاد پالایه‌های (فیلترهای) کیفی و قانونی ، به دلیل گستردگی جغرافیایی و تنوع محصولات و کالاها، عملاً نمی‌تواند نسبت به تضمین کیفیت ، سلامت یا حتی قانونی بودن محصولات از هر جهت ، اقدام کند؛ بنابراین صرف نظر از عدم مسئولیت (( پویاگرام )) نسبت به کیفیت و سلامت قطعی محصولات عرضه‌شده در فروشگاه ‌ها ، فروشگاه دار ضامن جبران خسارت است و هر گونه ادعایی باید علیه صاحب فروشگاه طرح شود و شما (کاربر)، (( پویاگرام )) را نسبت به اثرات سویی که ممکن است در اثر خرید و مصرف محصولات خریداری‌شده به شما وارد گردد، مبرّی از مسئولیت خواهید کرد.

9-2- در (( پویاگرام )) فروشگاه دار (کاربر) می‌تواند برای هر محصول، زمانی را برای آماده‌سازی تعیین و ثبت ‌کند که شامل زمان لازم برای خرید مواد اولیه ، ساخت محصول ، بسته‌بندی اولیه و آماده کردن آن برای مرحله بعدی یعنی ارسال و پست است؛ بنابراین زمان آماده‌سازی ، فاصله زمانی میان ثبت سفارش تا پیش از پست و ارسال محصول است و مدت زمان پست جزو آن نیست و به نوع پست (سفارشی و پیشتاز) و فعالیت اداره پست برمی‌گردد.

9-3-  در (( پویاگرام )) فروشگاه ‌دار (کاربر) می‌تواند برای ارسال محصول ، محدودیت مکانی ایجاد کند و این قابلیت را برای یک یا چند استان یا شهر در نظر بگیرید. ازاین‌رو، سفارش این محصولات فقط برای مکان‌های محدودشده ممکن است.

9-4- هزینه ارسال محصول به صورت پیش‌فرض ، هزینه‌های پست سفارشی و پیشتاز بر اساس الگوی ارائه شده توسط شرکت پست ایران است اما فروشگاه ‌دار خودش نیز می‌تواند هزینه ارسال پستی و غیرپستی محصول را تنظیم ‌کند و خریدار با اطلاع از هزینه نهایی (بهای محصول به علاوه هزینه ارسال) ، وجه سفارش را پرداخت می‌کند. ازاین‌رو ، (( پویاگرام )) به جهت متغیر بودن هزینه ارسال ، تعهدی نسبت به تنظیمات ارسال فروشگاه دار ندارد.

9-5-  در (( پویاگرام )) ، طبق شرایط ذکر شده در قوانین بازگرداندن محصول در این سند، حق لغو سفارش یا درخواست تاخیر ارسال توسط فروشگاه ‌دار و نیز حق بازگردان محصول توسط خریدار محفوظ است و همه کاربران (اعم از خریدار و فروشگاه ‌‌دار) با تاسیس حساب کاربری ، این قوانین و شرایط را مطالعه و می‌پذیرند.

10- شرایط بازگرداندن محصول

10-1-  رضایت مشتریان (( پویاگرام )) از اصول بنیادین (( پویاگرام )) و هم راستا با قوانین تجارت الکترونیک است و (( پویاگرام )) همه تلاشش را می‌کند که این رضایت ، محقق شود. از این رو ، امکان مرجوع کردن کالاهای دارای اشکال ، از حقوق مشتری‌های (( پویاگرام )) است. ضمن این که به هر حال (( پویاگرام )) یک بازار اجتماعی است و ذاتاً درصد خطا را نمی‌شود به صفر رساند اما این حق مشتری و نیز درخواست فروشگاه دار برای لغو یا تاخیر در ارسال ، طبق قوانین بازگرداندن محصول (عودت کالا) محفوظ است ؛ و طبق قوانین تجارت الکترونیک ، خریدار تا 7 روز امکان مرجوعی کالا را دارد.

10-2-  الف. لغو سفارش یا درخواست تاخیر در ارسال توسط فروشگاه ‌دار

10-3-  الف. در صورت قبول مشتری ، تاریخ درخواستی فروشگاه دار، به عنوان مهلت جدید ارسال در سفارش منظور می‌گردد.

10-4-  ب. اگر مشتری درخواست تاخیر در ارسال را نپذیرد ، سفارش نسبت به کالا یا کالاهایی که فروشگاه ‌دار درخواست تاخیر در ارسال آن‌ها را داشته ، لغو خواهد شد و وجه محصول طبق قوانین بازگرداندن محصول به حساب مشتری واریز می‌گردد.

10-5- در صورت لغو کل سفارش (همه محصولات سبد خرید) توسط فروشگاه ‌دار‌، وجه سفارش با احتساب هزینه ارسال ، طبق زمان‌بندی (( پویاگرام )) برای تسویه مالی دادوستدها ،‌‌ به حساب کیف پول (( پویاگرام ))  مشتری برگردانده می‌شود و اگر لغو سفارش نسبت به بعضی از محصولات یک سفارش باشد ،‌ تنها وجه خرید همان بخش و بدون احتساب هزینه ارسال (هرچند آن بخش بیشترین وزن سبد خرید را داشته است) می شود .

10-6-  و برای تسویه مالی دادوستدها ،‌‌ در صورت تقاضا خریدار (کاربر) به حساب بانکی مشتری تا حداقل 72 ساعت کاری برگردانده می‌شود.

10-7- (( پویاگرام )) می‌تواند برای فروشگاه ‌دار (کاربر) نسبت به تعداد درخواست لغو سفارش یا تاخیر در ارسال توسط خودش و نیز ثبت عدم رضایت یا گزارش مشکل توسط مشتری ، امتیاز منفی و جریمه لحاظ کند.

10-8-  ب. انصراف از خرید توسط خریدار (کاربر)

10-9-  بر اساس بند 37 قانون تجارت الکترونیک ،‌ در هر معامله از راه دور ، «مصرف‌کننده» تا 7 (هفت) روز کاری حق انصراف از خرید دارد . آغاز حق انصراف ، برای کالاها از تاریخ تسلیم کالا به مصرف‌کننده است و برای خدمات ، از روز انعقاد است. از این ‌رو ، در (( پویاگرام )) مصرف‌کننده با استفاده از لینک رهگیری سفارش که برایش پیامک می‌شود ، همچنین از طریق ورود به حساب کاربری خود از طریق سایت یا اپلیکیشن ، تا 7 (هفت) روز از حق انصراف خود استفاده کند یا رضایت خود را ثبت یا مشکل را گزارش کند. در غیر این صورت و پس از گذشت هفت روز ، سیستم به طور خودکار رضایت مصرف‌کننده را روی سفارش ثبت می‌کند.

11- این بند شامل خرید هایی که به صورت تولیدی ساخته میشوند و بعد از تایید فروشگاه دار امکان کنسلی ندارد .

11-1-  طبق آیین‌نامه اجرایی مواد 38 و 42 قانون تجارت الکترونیکی (مصوب سال 1388) ، مصرف‌کننده در موارد زیر به علت شرایط خاص کالا و خدمات ، فاقد حق انصراف است:

11-2-  کالا یا خدماتی که قیمت آن‌ها توسط نوسانات بازارهای مالی تعیین می‌شود و خارج از اختیار تامین‌کننده است.

11-3-  کالاهای ساخته‌شده با مشخصات فردی مصرف‌کننده که به طور واضح جنبه شخصی دارند یا این که به دلیل طبیعت آن‌ها نمی‌توانند بازپس داده شوند و یا این که به سرعت قابلیت فساد و خرابی دارند.

11-4-  نوارهای صوتی و تصویری و نرم‌افزارهای رایانه‌ای بسته‌بندی‌شده که به وسیله مصرف‌کننده باز شده باشند.

11-5-  روزنامه ، نشریه و مجلات مطابق تعریف قانون مطبوعات.

11-6-  لغو سفارش توسط خریدار و پیش از ارسال و تسلیم کالا:

11-7-  بر اساس بند 38 قانون تجارت الکترونیک ، اعمال حق انصراف در فروش کالا ، با تسلیم کالا به مصرف‌کننده شروع می‌شود؛ بنابراین شرایط لغو سفارش توسط خریدار و پیش از ارسال و تسلیم کالا از این قرار است:

11-8-  الف. اگر مشتری (کاربر) پیش از این که فروشگاه ‌دار شروع به خرید مواد اولیه یا تولید یا بسته‌بندی محصول کند یا کالا از طریق انبار فروشگاه داران ارسال شده باشد ، از خرید خود (کل سفارش و سبد خرید) منصرف شود و به (( پویاگرام )) اطلاع دهد و لغو سفارش از سوی (( پویاگرام )) تایید شود ، سفارش کالا لغو می‌گردد و قیمت کالا و هزینه ارسال ، طبق زمان‌بندی (( پویاگرام )) برای تسویه مالی دادوستدها ،‌‌ به حساب مشتری بازگردانده خواهد شد.

11-9- ب. چنانچه انصراف از خرید ، در بازه زمانی خرید مواد اولیه و ساخت یا بسته‌بندی و ارسال باشد ، امکان لغو سفارش برای مشتری وجود ندارد.

11-10-  لغو سفارش توسط خریدار و پس از ارسال و تسلیم کالا:

11-11-  برای لغو سفارش پس از تسلیم کالا ، لازم است خریدار (کاربر) پس از تحویل گرفتن کالا از فرصت قانونی (7 روز) و نیز امکانات فنی (( پویاگرام )) در سایت و اپلیکیشن‌ برای گزارش هر گونه مشکلی استفاده کند. در غیر این صورت ، سیستم به طور خودکار رضایت کاربر را روی سفارش ثبت می‌کند و دیگر هیچ ادعایی مسموع نخواهد بود.

11-12-  به طور کلی ، در صورت وجود هر گونه مشکل در کل سفارش تحویل گرفته‌شده یا بخشی از آن ، خریدار (کاربر) علاوه بر ثبت گزارش ، باید محصول/هایی را که مشکل دارند و نیز بسته‌بندی‌ اولیه فروشگاه ‌دار و بسته‌بندی ارسال (مانند کارتن پستی) را بدون تغییرات و مخدوش کردن آن ، تا زمان حل و فصل موضوع و بازگرداندن آن‌ها نزد خود نگهداری کند.

11-13-  اگر مغایرت و مشکل ، بدون باز کردن بسته‌بندی محصول ، قابل‌مشاهده و تشخیص است ، لغو سفارش در صورت حفظ وضعیت اصلی و اولیه سفارش ، امکان‌پذیر است. همچنین اگر مغایرت و مشکل ، پس از باز کردن بسته‌بندی محصول و استفاده از آن ، قابل‌مشاهده و تشخیص باشد ، لغو سفارش در صورت حفظ وضعیت موجود محصول و بسته‌بندی‌ اولیه فروشگاه ‌دار و بسته‌بندی ارسال ، امکان‌پذیر است. در هر دو صورت ، خریدار می‌بایست ضمن ثبت گزارش ، با «خدمات مشتریان پویا گرام» برای عودت محصول ، تعیین گیرنده ((( پویاگرام )) یا فروشگاه ‌دار)‌ و نوع ارسال (مانند آسان‌ترین و کم‌هزینه‌ترین نوع ارسال) هماهنگ کند.

11-14- در صورت دریافت ناقص سبد خرید و عدم ارسال بخشی از سفارش توسط فروشگاه ‌دار ، خریدار حق انصراف از خرید آن بخش ناقص را دارد که در این صورت ، تنها وجه خرید همان بخش ناقص و بدون احتساب هزینه ارسال (هرچند آن بخش بیشترین وزن سبد خرید را داشته است) ، طبق زمان‌بندی (( پویاگرام )) برای تسویه مالی دادوستدها ،‌ به حساب خریدار واریز می‌شود؛ و در صورت عدم انصراف خریدار ، فروشگاه ‌دار می‌بایست پس از هماهنگی با «خدمات مشتریان پویاگرام» ، بخش ناقص سفارش را با هزینه خودش برای خریدار ارسال کند.

11-15-  در صورت ارسال محصول اشتباهی و خارج از سفارش ثبت‌شده ، خریدار می‌بایست موضوع را به «خدمات مشتریان پویاگرام» اطلاع دهد و تا حل و فصل شدن مسئله ، محصول را نزد خود به امانت نگهداری کند. بدیهی است که فروشگاه ‌دار در مورد ارسال اشتباهی محصول و تبعات آن مسئول خواهد بود.

11-16-  تصاویر محصول برای اطلاع و کمک به خرید درج می‌شوند و تفاوت‌های جزئی محصول با آن‌ها ملاک لغو سفارش نیست ، بلکه مغایرت با توضیحات و ویژگی‌های محصول و شرایط سفارش قابل ثبت گزارش و درخواست لغو آن است.

11-17-  در صورت آسیب‌دیدگی محصول/های سفارش بر اثر حمل‌ونقل یا باز کردن بسته‌بندی توسط خریدار ، امکان لغو سفارش و انصراف از خرید امکان‌پذیر نیست.

11-18-  در صورت آسیب‌دیدگی محصول/های سفارش در اثر حمل‌ونقل هنگام ارسال محصول و تحویل به خریدار، طبق حالت‌های زیر عمل می‌شود:

11-19- در صورت استفاده فروشگاه دار از شبکه پستی کشور ، آسیب‌دیدگی مشمول قوانین و شرایط شرکت پست ایران است و پیگیری و گرفتن خسارت با فروشگاه دار است؛ و چنانچه فروشگاه دار محصول را با بیمه آسیب‌دیدگی پست کرده باشد ، طبق شرایط بیمه‌نامه عمل خواهد شد. همچنین خریدار می‌تواند محموله پستی را که وضعیت فیزیکی آن آسیب دیده است ، از مامور پست تحویل نگیرد و طبق ضوابط شرکت پست اقدام کند.

11-20-  در صورت استفاده فروشگاه ‌دار از شرکت‌های حمل‌ونقل (مانند باربری) ، مراکز پیک و حمل کالا (مانند اسنپ کالا) یا موارد دیگر ، جبران خسارت و پیگیری آن مشمول قوانین و شرایط اعلام‌ و توافق شده آن شرکت‌ها و مراکز و فروشگاه هاست.

11-21- در هر صورت ، خریدار می‌بایست هرگونه مشکل را به (( پویاگرام )) گزارش کند تا در صورت تخلف یا کوتاهی فروشگاه دار ، وی را طبق آیین‌نامه‌های (( پویاگرام )) اعمال قانون کند و تا حد ممکن به خریدار در پیگیری و حل و فصل مسئله کمک کند.

11-22-  لغو سفارش محصولات موادغذایی و خوراکی که مصرف روزانه دارند ، مواد فاسدشدنی ، مواد آرایشی و بهداشتی ، داروها ، ترکیبات و معجون‌های گیاهی و طب سنتی ، و انواع کفش و پوشاک (مگر در صورت معیوب و غیرقابل استفاده بودن) به دلیل شرایط خاص حاکم بر آن‌ها ، در صورت باز شدن بسته‌بندی و استفاده از آن‌ها ، امکان‌پذیر نیست. در صورت اختلاف میان خریدار و غرفه‌دار، طبق «شرایط مرجع رسیدگی به اختلاف» که در این سند آمده است عمل خواهد شد.

11-23-  اگر لغو سفارش توسط خریدار، به کل سفارش (همه محصولات داخل سبد خریدش) تعلق بگیرد و تایید شود، وجه سفارش به‌علاوه هزینه ارسال ، به وی بازگردانده می‌شود اما اگر به بخشی از سفارش تعلق بگیرد ، فقط وجه خرید همان بخش و بدون محاسبه هزینه ارسال (هرچند آن بخش ، بیشترین وزن و هزینه ارسال سبد خرید را داشته باشد) ، به وی بازگردانده می‌شود.

11-24-  اگر با لغو سفارش پس از تسلیم کالا توسط خریدار و تایید آن از سوی (( پویاگرام )) ، فروشگاه ‌دار از عودت محصول توسط خریدار منصرف شود ،‌ باید این موضوع را به (( پویاگرام )) اطلاع دهد. در این صورت ، (( پویاگرام )) نسبت به آن و وظیفه خریدار تصمیم خواهد گرفت. این موضوع ، نافی تبعات ناشی از لغو سفارش نسبت به فروشگاه ‌دار نیست.

11-25-  اگر با لغو سفارش و انصراف از خرید و تایید در سیستم ، سفارش یا بخشی از آن به اشتباه توسط فروشگاه ‌دار برای خریدار ارسال شود ، خریدار پس از هماهنگی با «خدمات مشتریان پویاگرام»،‌ می‌تواند از حق انصراف خود بگذرد و معامله را قطعی کند یا محصول را طبق نظر و روش پیشنهادی (( پویاگرام )) بازگرداند. در این صورت ، هزینه ارسال ،‌ طبق زمان‌بندی (( پویاگرام )) برای تسویه مالی دادوستدها ،‌ از حساب فروشگاه ‌دار کسر و به حساب خریدار واریز می‌گردد.

11-26-  اگر پس از خرید ، معلوم گردد که قیمت محصول به دلیل اشتباه ریال و تومان ، توسط فروشگاه ‌دار به درستی ثبت نشده است ،‌ چون مسئولیت ثبت قیمت و هر گونه اطلاعات محصول با فروشگاه ‌دار است ، (( پویاگرام )) در قبال این اشتباه هیچ مسئولیتی ندارد اما اگر به تشخیص (( پویاگرام )) ،‌ این اشتباه فاحش باشد و باعث ضرر قابل‌توجهی برای فروشگاه دار می‌گردد ،‌ (( پویاگرام )) می‌تواند سفارش را لغو کند و مبلغ کل سفارش (وجه خرید و هزینه ارسال) را طبق زمان‌بندی (( پویاگرام )) برای تسویه مالی دادوستدها ،‌ به حساب خریدار بازگرداند.

11-27-  اگر به داوری و تشخیص (( پویاگرام )) ، معلوم شود فروشگاه ‌دار به تعهداتش درباره ویژگی‌های محصول ، رعایت زمان آماده‌سازی و دیگر شرایط فروش عمل کرده است و مشتری همچنان ناراضی است ، (( پویاگرام )) حق را به خریدار نخواهد داد.

11-28- در موارد پیش‌بینی‌نشده برای لغو سفارش یا بازگرداندن محصول ، طبق توافق (( پویاگرام ))  و کاربران (فروشگاه دار و خریدار) عمل می‌شود و در صورت اختلاف میان آن‌ها ، مرجع رسیدگی به اختلاف و حل و فصل مسئله (( پویاگرام ))  خواهد بود ؛ و به علت پیچیدگی و پویایی مشکلات پیش رو در خرید تصمیم نهایی با کارشناس پشتیبانی است .

12- فسخ و پایان همکاری

12-1-  (( پویاگرام )) همواره از تداوم همکاری با شما (کاربر) استقبال می‌کند اما طبیعتاً هر فصلی از همکاری مشترک ممکن است روزی به دلایلی قانع‌کننده از سوی یکی از طرفین یا هر دو پایان پذیرد. در این بند ، به قواعدی می‌پردازیم که بر وقوع فسخ قرارداد همکاری میان (( پویاگرام )) و شما (کاربر) حاکم خواهد بود:

12-2- کاربر (شما) می‌تواند به صورت کتبی ، درخواست فسخ حساب کاربری یا فروشگاه ‌داری یا هر دو را به (( پویاگرام )) اعلام کند.

12-3-  با درخواست کتبی فسخ از سوی کاربر (شما) و موافقت (( پویاگرام )) و وقوع فسخ ، هر گونه محتوایی که شما پیش از انجام فسخ همکاری در (( پویاگرام )) ، منتشر کرده‌اید ، کماکان برای (( پویاگرام )) قابل‌دسترسی خواهد بود.

12-4- از آن جا که مطابق این سند ، (( پویاگرام )) یک مجوز قابل‌فسخ و استرداد ، غیر انحصاری و مشروط به شرایط این سند و سایر اسناد استفاده از (( پویاگرام )) ، به شما (کاربر) اعطا می‌کند ، و نیز ایجاد حساب کاربری در (( پویاگرام )) و همچنین مفاد شرایط استفاده و بهره‌برداری از (( پویاگرام )) ، هیچ نوع تعهد ، توافق و قراردادی نظیر ایجاد یک شعبه ، مشارکت ، سرمایه‌گذاری مشترک ، قرارداد استخدام یا پیمانکاری ، فرانشیز و یا نظایر آن را مابین شما (کاربر) و (( پویاگرام )) ایجاد نمی‌کند ، (( پویاگرام )) می‌تواند هر زمانی و به هر دلیلی و با/بدون اطلاع قبلی به کاربر ، دسترسی وی به خدمات خود را به حالت تعلیق درآورد یا مسدود کند یا به طور کلی ، حساب کاربری و فروشگاه ‌داری کاربر را از (( پویاگرام )) حذف کند.

12-5-  حق قطع ، تعلیق و تغییر در برخی خدمات (( پویاگرام )) ، در هر زمان و بنا به هر دلیلی ، برای (( پویاگرام )) محفوظ خواهد بود. (( پویاگرام ))  در این مواقع مسئولیتی نسبت به تاثیری که ممکن است این اقدامات بر کار و درآمد شما داشته باشد ، نخواهد داشت.

12-6-  وقوع فسخ ،‌ مانع لزوم پرداخت صورت‌حساب‌های پرداخت‌نشده کاربر و (( پویاگرام )) نخواهد بود. همچنین پس از فسخ ، سفارش‌‏های ثبت شده قبل از فسخ ، معتبر و الزام‌آور است مگر این که میان (( پویاگرام )) و کاربران (فروشگاه ‌دار و خریدار) توافق جدیدی صورت بگیرد.

12-7-  در صورت تخلف فروشگاه دار نسبت به انجام تعهدات پیش از فسخ و توافقات صورت‌گرفته ، حق پیگیری قانونی برای کاربران (خریداران) و (( پویاگرام )) محفوظ است و (( پویاگرام )) می‌تواند مطالبات و هزینه‌های خود و خریداران را از مانده اعتبار فروشگاه دار نزد (( پویاگرام ))  کسر کند.

13- مرجع رسیدگی به اختلافات

13-1-  اختلافات میان فروشگاه ‌دار و خریدار: (( پویاگرام )) بر اساس مدل طراحی‌شده خود بر آن است تا حد امکان دخالت مستقیم خود در روابط عرضه‌کنندگان و خریداران را کاهش دهد و بازار (( پویاگرام )) بر اساس خودگردانی پیش برود؛ اما با توجه به ضرورت پیگیری اختلافات احتمالی و حل و فصل سریع و مسالمت‌آمیز آن ، در صورت بروز هر گونه اختلاف میان فروشگاه ‌دار و خریدار، (( پویاگرام )) مرجع حل اختلاف است. (( پویاگرام )) می‌تواند نماینده یا نمایندگانی را به عنوان داور/داوران مرضی‌الطرفین معرفی کند تا بر اساس مفاد این سند و قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران و عدل و انصاف به اختلافات رسیدگی کنند. داوری (( پویاگرام )) یا حکم این داور/داوران ، معتبر ، قطعی و برای طرفین لازم‌الاجرا خواهد بود.

13-2-  اختلاف با (( پویاگرام )) : مرجع رسیدگی به هرگونه اختلاف در تفسیر مفاد و اجرای این سند و هر گونه مشکل و گرهی که ممکن است در جریان تعامل (( پویاگرام )) با کاربر (اعم از خریدار و فروشگاه ‌دار) شکل بگیرد ، (( پویاگرام )) است. این اختلافات بدواً از طریق مذاکره در فضایی دوستانه و با حسن نیت کامل رسیدگی و حل و فصل خواهد شد و در صورت عدم حصول نتیجه از این طریق ، مسئله مطابق مفاد این سند و قوانین جمهوری اسلامی ایران ، ظرف مدت چهار ماه توسط تک داور معرفی‌شده از سوی (( پویاگرام )) رسیدگی خواهد شد. حکم این داور ، معتبر ، قطعی و برای طرفین لازم‌الاجرا خواهد بود.

13-3-  در صورت بروز اختلافات ، در صورت توافق طرفین ، انجام تعهدات اولیه تا حل و فصل کامل موضوع اختلافی ادامه می‌یابد و در غیر این صورت ، تا زمان حل مناقشه ، تعهدات طرفین متوقف خواهد شد.

14- پذیرش قوانین و مقررات دعوت

14-1-  مطابق سند قوانین و شرایط بهره‌برداری و استفاده از (( پویاگرام )) ، شما (کاربر) اعلام می‌کنید از هر گونه استفاده از خدمات (( پویاگرام )) که منجر به نقض قوانین جمهوری اسلامی ایران یا احکام اسلامی یا خلاف عرف جامعه می‌شود، خودداری خواهید کرد.

14-2-  شما (کاربر) به‌تنهایی و به صورت مستقل مسئول تمامی فعالیت‌هایی هستید که توسط حساب کاربری شما انجام می‌شود. اگر شما استفاده از حساب کاربری خود را در اختیار دیگری گذاشتید یا به صورت اشتراکی از آن بهره‌برداری کردید ، تمام مسئولیت و عواقب آن به عهده شخصی است که اطلاعات صورت‌حساب و پرداخت‌ها به نام اوست. بنابراین ممکن است (( پویاگرام )) در شرایطی ، از کاربر درخواست ارائه مدارک ، اطلاعات تکمیلی و احراز هویت کند. در این صورت ، کاربر (شما) متعهد خواهد بود مدارک و اطلاعات درخواستی را طبق زمان اعلام‌شده از سوی (( پویاگرام )) ارائه کند. در غیر این صورت ، (( پویاگرام )) می‌تواند حساب کاربری را مسدود کند و به کاربر هیچ خدماتی ارائه نکند.

14-3-  همواره حق مالکیت (( پویاگرام )) بر مجموعه دارایی‌های مادی و غیرمادی (( پویاگرام )) محفوظ است و بهره‌برداری و استفاده از هر یک از مجموعه دارایی‌های مادی و غیرمادی متعلق به (( پویاگرام )) ( مانند پلتفرم در نسخه وب و اپلیکیشن ، برند ، نشان تجاری ، عناوین ، طرح‌های بازاریابی ، تخفیف‌ها ، کمپین‌ها ، علامت‌ها ) در غیر چارچوب مشخص شده از سوی بازار (( پویاگرام )) یا خارج از عرف و عادت ، به هر شکل مستقیم و غیرمستقیم ، سوء‌استفاده تلقی می‌شود و ممنوع است.

14-4-  ممکن است در جریان استفاده از خدمات (( پویاگرام )) ، با اشخاص دیگر حاضر در بازار به صورت آنلاین تعامل داشته باشید. مستحضر باشید ، (( پویاگرام )) نظارتی بر این گونه مسائل ندارد و مسئولیت هر آنچه ممکن است در اثر این تعاملات روی دهد با خود اشخاص خواهد بود.

15- قوانین اختصاصی پیام مستقیم فروشگاه دار و مشتریان

15-1-  (( پویاگرام )) امکان ارتباط فروشگاه ‌دار با مشتری را به صورت ارسال پیام مستقیم در پلتفرم (( پویاگرام ))  با هدف تعامل و ارتباط میان این کاربران مانند آگاهی‌بخشی درباره بازار (( پویاگرام )) ، کسب‌وکار فروشگاه ‌دار و محصولات آن ، تسهیل در پردازش و آماده‌سازی سفارش‌ها ، رضایت مشتریان و وفاداری آن‌ها ، در چارچوب تعریف شده و اهداف کلی (( پویاگرام )) ، فراهم کرده است.

15-2-  در صورت تشخیص ماشینی یا انسانی (( پویاگرام ))  و یا از طریق گزارش کاربران دیگر از ارسال یا دریافت محتوا، تصویر و پیام غیراخلاقی و خلاف عرفه جامعه ، مغرضانه ، ادبیات غیرمودبانه ، و ارائه خدمات و محصولاتِ خلاف قوانین کشور و غیراخلاقی ، خلاف احکام اسلامی و شرایط و قوانین عمومی (( پویاگرام ))  ، حساب کاربری کاربر بصورت موقت یا دائم مسدود و فروشگاه فروشگاه ‌دار غیرفعال می‌شود.

15-3-  در صورتی که شروع ارتباط و پیام در پلتفرم (( پویاگرام )) باشد اما معامله به بیرون از (( پویاگرام )) هدایت و انجام شود ، (( پویاگرام )) هیچ گونه تعهد و مسئولیتی در خصوص شرایط معامله ، کیفیت و سلامت محصولات سفارش‌ داده شده و سوءاستفاده‌های مالی و غیرمالی نخواهد داشت و تمام مسئولیت همه این موارد بر عهده طرفین معامله است.

15-4-  اطلاعات و محتوای تبادل شده میان فروشگاه دار و مشتری ، مشمول شرایط استفاده و بهره‌برداری عمومی از (( پویاگرام )) می‌گردد و از‌این‌رو (( پویاگرام )) مجاز به ذخیره‌سازی ، نظارت و تحلیل ماشینی و انسانی داده‌ها و اطلاعات خواهد بود و نیز این کاربران موظف به رعایت قوانین کشور ، احکام اسلامی ، اخلاق حسنه و عرف جامعه هستند.

15-5-  در ارتباط میان کاربران (( پویاگرام )) ، مسئولیت هر گونه نقض شرایط و قوانین (( پویاگرام )) یا ایجاد خسارت‌های مادی و غیرمادی به (( پویاگرام )) یا اشخاص ثالث ، متوجه فرد خاطی است و (( پویاگرام )) ضمن این‌که هیچ مسئولیتی نخواهد داشت مجاز است بر اساس تشخیص خود بدون لحاظ ترتیب ، یک یا چند نوع جریمه برای این کاربران اعمال کند؛ شامل تذکر شفاهی ، تذکر کتبی ، عدم دسترسی موقت به خدمات (( پویاگرام )) ، حذف فروشگاه ، حذف حساب کاربری. در هر صورت ، (( پویاگرام )) حق پیگیری و مطالبه خسارات و حقوق قانونی خود را طبق قوانین پویاگرام یا از طریق قانونی و قضایی خواهد داشت.

15-6- (( پویاگرام )) تمایل دارد تمام معاملات کاربرانش در فضای حقیقی انجام شود. لذا تبادل تمام اطلاعات تماس ، آدرس ، لینک های ارتباطی و ….آزاد و بلامانع است.آن دسته از کاربرانی که امکان خرید حضوری ندارند  میتوانند بصورت آنلاین از سایت و بستر های  (( پویاگرام )) خرید کنند.

16- قوانین و مقررات انتشار محتوا در پویاگرام

 16-1- کاربر برای انتشار محتوا در (( پویاگرام )) ،‌ ملزم به رعایت همه قوانین زیر است:

16-2-  کاربر متعهد نباید قوانین جمهوری اسلامی ایران را در (( پویاگرام ))  نقض کند. درج هر گونه مطلب که بر اساس قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران ، مشمول عنوان جرم شود ، ممنوع است.

16-3-  اعضاء نباید اطلاعات حساس خود یا دیگران را در (( پویاگرام ))  منتشر کنند. (( پویاگرام ))  مسئولیت سوء استفاده از این اطلاعات توسط دیگران را نمی‌پذیرد.

16-4-  (( پویاگرام ))  به هیچ وجه مسئولیت خسارت‌های وارده در اثر اعتماد هر کاربر به دیگر کاربران و فاش شدن اطلاعات‌شان را نمی‌پذیرد.

16-5-  کاربر ملزم به رعایت قوانین بین المللی در رابطه با استفاده از شبکه جهانی اینترنت است.

16-6-  اعضاء مجاز به درج اطلاعات محرمانه مملکتی ، اطلاعات محرمانه اشخاص دیگر، مطالب نفرت‌آمیز ، محتوای غیر اخلاقی و غیر قانونی بر روی (( پویاگرام ))  نیستند.

16-7-  (( پویاگرام ))  خود را مجاز به کنترل محتوای منتشرشده توسط کاربران می‌داند ، ولی خود را ملزم به کنترل کل محتوا نمی‌داند. مسئولیت کلیه محتوای قرارداده شده روی (( پویاگرام ))  (اعم از متن ، عکس ، لینک ، فیلم و دیگر اقسام محتوا) تماما به عهده قراردهنده محتواست.

16-8-  (( پویاگرام ))  می‌تواند در صورت تخلف کاربر از قوانین ، عضویت او را بدون اطلاع قبلی لغو کند. (( پویاگرام ))  خود را ملزم به توضیح درباره علت لغو عضویت کاربر نمی‌داند.

16-9-  فعالیت‌های تبلیغاتی با نام کاربری جعلی و ارسال محتوای اسپم و یا استفاده از نرم‌افزار یا ربات به منظور افزایش تعداد دنبال‌کنندگان و… مجاز نیست و (( پویاگرام )) می‌تواند عضویت کاربر را لغو کند.

16-10- (( پویاگرام ))  مجاز است به هر نحوی که بخواهد از محتوای قرارگرفته در فروشگاه ‌ها ، پروفایل‌ها که قانونا متعلق به شخص یا نشریه یا سازمان دیگری نباشد استفاده کند. (مثلا آن‌ها را به‌صورت برگزیده در قسمت دیگری از (( پویاگرام ))  یا رسانه‌های چاپی متعلق به (( پویاگرام ))  منتشر کند) .

16-11-  مسئولیت درج بدون مجوز کلیه مطالبی که حقوق مالکیت معنوی آن متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی است، بر عهده کاربر است.

16-12-  در صورت تشخیص ماشینی یا انسانی (( پویاگرام ))  و یا از طریق گزارش کاربران دیگر از انتشار محتوا یا تصویر غیراخلاقی ، خلاف عرفه جامعه ، مغرضانه ، ادبیات غیرمودبانه ، تبلیغات درباره محصولات و ارائه خدمات و محصولاتِ خلاف قوانین کشور و غیراخلاقی ، خلاف احکام اسلامی و شرایط و قوانین عمومی (( پویاگرام )) ، حساب کاربری کاربر بصورت موقت یا دائم مسدود و فروشگاه فروشگاه ‌دار غیرفعال می‌شود .

16-13-  پیشنهاد و یا تشویق به هر نوع فعالیت غیر قانونی در (( پویاگرام ))  ممنوع است.

16-14-  (( پویاگرام ))  جایی برای کسب‌وکارهای تجاری و خدماتی است. بنابراین ، بحث‌های سیاسی جنجال‌برانگیز در (( پویاگرام ))  مجاز نیست و (( پویاگرام ))  حق حذف این محتواها و برخورد با کاربران را برای خود محفوظ می‌داند.

16-15- استفاده از عبارت‌ها و یا تصاویر خلاف شئونات اخلاقی و مذهبی (از جمله کشف حجاب) ممنوع است.

16-16-  انتشار تصاویر ترسناک ، دل‌خراش ، غیر اخلاقی و مشمئزکننده در (( پویاگرام ))  مجاز نیست.

16-17- پوشش کم و نامناسب ، مستهجن و تصاویر موهن سیاسی و مذهبی ممنوع است.

16-18-  درج مطالب مستهجن و مبتذل ، افترا آمیز ، موهن و غیر اخلاقی ، بی‌حرمتی به مقدسات مذهبی ، مجاز نیست.

16-19-  بیان جوک‌های قومیتی یا عبارت‌هایی که منجر به اهانت به هموطنان شود و یا شوخی‌های زشت و خلاف شئونات اخلاقی ، ممنوع است.

16-20-  درج هرگونه محتوای قومیت‌گرا و تفرقه‌افکن در (( پویاگرام ))  ممنوع است.

16-21-  به طور جدی از تهدید ، اذیت و آزار دیگران و حمله به حقوق آن‌ها خودداری کنید.

16-22-  استفاده از ربات‌ها و ابزارهای انتشار اتوماتیک محتوا در (( پویاگرام ))  ممنوع است.

16-23- کاربران موظفند علاوه بر رعایت مقررات اختصاصی (( پویاگرام )) ، از قوانین جرائم رایانه‌ای نیز پیروی نمایند.

16-24-  با کاربرانی که به شرایط فوق بی‌‌توجهی کنند ، حسب قانون مقتضی برخورد خواهد شد.

16-25-  اطلاعیه‌هایی که توسط تیم (( پویاگرام ))  به‌صورت موردی به اطلاع کاربران می‌رسد در حکم مقررات فعالیت در (( پویاگرام ))  بوده و رعایت مفاد آن الزامی است.